Aluminium w Architekturze
stolarka aluminiowa Stobrawa
Menu Zamknij

Blog

Okucia
i akcesoria

DŹWIGNIA PANICZNA


to rozwiązanie pozwalające na samoczynne, intuicyjne otwieranie drzwi pod naciskiem, jednym ruchem ręki i bez użycia klucza. W sytuacji zagrożenia umożliwia szybką i bezpieczną ewakuację osób nieprzeszkolonych w zakresie bezpiecznego korzystania z wyjść ewakuacyjnych, przebywających np. w galeriach handlowo - rozrywkowych, kinach, centrach medycznych, stadionach itp. Wytrzymały drążek zapewnia bezpieczeństwo nawet w przypadku naporu tłumu ludzi.

ZAMEK ANTYPANICZNY


Zamki antypaniczne są stosowane w ciągach ewakuacyjnych. Pozostawiają zawsze swobodę szybkiego otwarcia od wewnątrz, jednym ruchem ręki i bez użycia klucza (w zależności od zainstalowanego systemu), przez naciśnięcie dźwigni panicznej lub klamki. Zamki antypaniczne określają 4 funkcje: A, B, C lub D.

KLAMKA ANTYZACZEPOWA


tzw klamka bezpieczna w postaci U-form, konieczna do zastosowania w drzwiach ppoż na drogach ewakuacyjnych

KLAMKA ANTYWŁAMANIOWA


Podczas próby włamania, jednym ze sposobów forsowania drzwi jest próba rozwiercenia wkładki. Klamki antywłamaniowe posiadają na szyldzie specjalną osłonkę, która ma za zadanie osłonić wkładkę. Podczas próby wiercenia osłonka kręci się wraz z wiertłem uniemożliwiając jej przewiercenie. Klamki od strony zewnętrznej nie posiadają wkrętów i śrub umożliwiających rozebranie szyldu.

GAŁKA


Gałki znajdują zastosowanie w przejściach kontrolowanego dostępu. W drzwiach przeciwpożarowych stosowane są po stronie drzwi przeciwnej do kierunku ewakuacji.

Z punktu widzenia ewakuacji, przejście jednostronnie kontrolowane z zastosowaniem nieruchomej gałki jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie zachodzi potrzeba ingerencji w sposób otwierania danego przejścia.

Możliwe są następujące zastosowania okuć:

GAŁKO – KLAMKA (nieruchoma gałka na wejście - klamka na wyjście lub w przypadku dróg ewakuacyjnych przy drzwiach ppoż - dźwignia)

GAŁKO - GAŁKA (nieruchoma gałka na wejście - nieruchoma gałka na wyjście)

POCHWYT


Pochwyty montuje się najczęściej tylko od strony zewnętrznej, natomiast po stronie wewnętrznej stosuje się klasyczną klamkę. W przypadku pochwytów, po zatrzaśnięciu drzwi, wejście od zewnątrz jest możliwe tylko przy użyciu klucza. Stanowi to zabezpieczenie w przypadku zastosowania w drzwiach wejściowych do budynków, ponieważ nikt nie wejdzie do niego nawet gdy drzwi nie będą zamknięte na klucz. Do pochwytów rekomendowane jest stosowanie elektrozaczepu. Wygodnym rozwiązaniem są elektorzaczepy dzień / noc. Przestawiając zapadkę elektozaczepu na pozycję "noc" blokowana jest możliwość otwarcia drzwi z zewnątrz bez użycia klucza, natomiast ustawienie funkcji "dzień" powoduje możliwość otwierania  drzwi poprzez pociągnięcie za pochwyt. Innym wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie pochwytu z przyciskiem. Po jego wciśnięciu następuje automatyczne zwolnienie zapadki elektrozaczepu co umożliwia wejście. Jeżeli drzwi są zamknięte na klucz, wówczas nie ma możliwości otwarcia drzwi przy użyciu przycisku. Kolejnymi rozwiązaniami pozwalającymi na otwieranie drzwi z pochwytem  są np. : czytniki linii papilarnych, kart magnetycznych, klawiatura z kodem oraz smartfon.

ELEKTROZACZEP


Elektrozaczep jest urządzeniem montowanym w ościeżnicy, które stanowi blokadę dla języka zamka.

Stosowane są dwa rodzaje elektrozaczepów
zwykłe – odblokowujące przejście w momencie włączenia napięcia zasilania, powszechnie stosowane w systemach domofonowych
rewersyjne – odblokowujące przejście w momencie wyłączenia napięcia zasilania, stosowane na drogach ewakuacyjnych.

WAŻNE! W drzwiach przeciwpożarowych nie wolno montować elektrozaczepu rewersyjnego (NO) w zestawie z zamkiem głównym (podklamkowym)  jako jedynego zabezpieczenia, ponieważ drzwi przestają być zamknięte po awaryjnym odblokowaniu (co jest niezgodne z przepisami prawa).

SAMOZAMYKACZ


Stosowanie samozamykaczy jest bezwzględnie konieczne w przypadku drzwi przeciwpożarowych. Dzięki zastosowaniu samozamykacza mamy pewność, że po każdym otwarciu, drzwi zostaną automatycznie zamknięte, a tylko w pozycji zamkniętej drzwi przeciwpożarowe stanowią barierę w rozprzestrzenianiu się ognia.

Więcej informacji o samozamykaczach znajdziesz na naszym blogu: https://stobrawa.pl/blog/czy-konieczne-jest-zastosowanie-samozamykacza-w-drzwiach-ppoz/

USZCZELKA SAMOOPADAJĄCA


Uszczelka opadająca ( próg samoopadający) stanowi istotny element wyposażenia drzwi, zabezpiecza przed przedostawaniem się do wnętrza powietrza, kurzu, dymu, wody oraz ognia. Uszczelka opadająca mają również znaczący wpływ na poprawę izolacji termicznej oraz akustycznej pomieszczeń.
Opadanie uszczelki następuje automatycznie w momencie zamknięcia drzwi. Wciśnięty przez ościeżnicę aktywator powoduje wysunięcie się uszczelki o określoną wartość w kierunku podłogi lub progu.