Aluminium w Architekturze
stolarka aluminiowa Stobrawa
Menu Zamknij

Czy konieczne jest
zastosowanie samozamykacza
w drzwiach ppoż?

Rolę drzwi przeciwpożarowych w budynkach i pomieszczeniach określają przepisy Prawa budowlanego Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późniejszymi zmianami, rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. , rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. Wymagania tam zawarte określają między innymi pozycję w jakiej drzwi mają się znajdować zapewniając ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia – przepisy jasno mówią, że drzwi muszą być w pozycji zamkniętej.

Samozamykacz


Naprzeciw tym wymaganiom, wychodzi zastosowanie specjalistycznych urządzeń automatyzujących działanie drzwi.

Jednym z podstawowych urządzeń tego typu jest samozamykacz. Dzięki zastosowaniu samozamykacza mamy pewność, że po każdym otwarciu, drzwi zostaną automatycznie zamknięte, a tylko w pozycji zamkniętej drzwi przeciwpożarowe stanowią barierę w rozprzestrzenianiu się ognia.

Dlatego stosowanie samozamykaczy jest bezwzględnie konieczne w przypadku drzwi przeciwpożarowych.

 

Samozamykacz jest urządzeniem mechaniczno-hydraulicznym, który w sposób kontrolowany reguluje siłę i prędkość samoczynnego zamknięcia drzwi.

Są trzy rodzaje samozamykaczy:

ramieniowe

szynowe

ukryte

Samozamykacz ramieniowy jest najczęściej stosowanym, skutecznym i tanim rozwiązaniem. Nie każdemu jednak podoba się odstające pod kątem 90 stopni ramię samozamykacza. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie samozamykacza szynowego. Samozamykacz taki posiada szynę, która zamontowana jest w płaszczyźnie drzwi. Urządzeniem najmniej widocznym, z możliwością wszechstronnej regulacji jest samozamykacz ukryty. Wmontowany jest w skrzydło drzwi, a szynę ślizgową widać tylko przy otwartych drzwiach.

Innym stosowanym mechanizmem do samoczynnego zamykania drzwi jest sprężyna domykająca w zawiasie. Stosuje się ją w drzwiach technicznych (magazyny, budynki przemysłowe itp.). To proste i skuteczne rozwiązanie ma jednak wadę w postaci trzaskania drzwi i braku możliwości regulacji siły a co za tym idzie prędkości zamykania drzwi.

 

Przejdź porównania