Drzwi przeciwpożarowe są bardzo często stosowane ze względu na wymagania prawa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach. Mają one za zadanie opóźniać rozprzestrzenianie się ognia oraz usprawnić ewakuację w razie zagrożenia pożarem.
Drzwi przeciwpożarowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, stabilnością, szczelnością i odpornością na działanie wysokich temperatur, chroniąc tym samym osoby znajdujące się w budynku, które w razie pożaru uzyskują dodatkowy czas na ewakuację.
Wszystkie drzwi przeciwpożarowe z oferty Stobrawa posiadają odpowiedni certyfikat oraz są oznakowane tabliczką, która zawiera informacje dotyczące: producenta, klasy przeciwpożarowej, roku produkcji, numeru certyfikatu.
Jak wybrać odpowiednie drzwi przeciwpożarowe?
Przy wyborze drzwi przeciwpożarowych wyznacznikiem powinna być przede wszystkim jakość wykonania i dostępność dokumentacji ppoż. Najczęściej wybieranymi drzwiami przeciwpożarowymi są drzwi w klasach EI30, EI60 lub EI120. Drzwi przeciwpożarowe możemy podzielić na kilka grup w zależności w jakich pomieszczeniach mają być zastosowane:
- drzwi ppoż drewniane w okleinach
- drzwi ppoż drewniane fornirowane
- drzwi ppoż stalowe lakierowane
- drzwi ppoż stalowe w okleinach
- drzwi ppoż aluminiowe
Co oznacza EI30, EI60 i EI120?
Wszystkie drzwi przeciwpożarowe są oznakowane tabliczką, na której jest informacja o klasie przeciwpożarowej EI30, EI60 lub EI120. O klasie drzwi ppoż decyduje to, jak długo mogą zatrzymać ogień i zostać szczelne. Oznaczenie EI oraz przyporządkowana do niego liczba informuje nas ile minut drzwi będą nas izolowały od pożaru. Drzwi EI30 zapewniają ochronę przez 30 min., drzwi EI60 przez 60 min., natomiast EI120 przez 120 minut. Dodatkowo drzwi mogą mieć funkcję dymoszczelności, wtedy oznacza się dodatkową litera S.
 
Czy drzwi przeciwpożarowe mogą być antywłamaniowe?
Z uwagi na konieczność stosowania drzwi ppoż nie tylko na drogach ewakuacyjnych ale także, np. w pomieszczeniach lub mieszkaniach gdzie wskazane jest zabezpieczenie mieszkańców i mienia, zaistniało zapotrzebowanie na uzupełnienie drzwi przeciwpożarowych w dodatkowe opcje zabezpieczeń przed włamaniem. Firma Stobrawa posiada w ofercie drzwi przeciwpożarowe jednocześnie antywłamaniowe w klasach RC2 RC3, dodatkowo drzwi mogą być dymoszczelne i dźwiękoizolacyjne. Drzwi występują w wersji stalowej w okleinach lub w wersji stalowej lakierowanej na kolory z palety RAL.
Czy drzwi drewniane mogą być przeciwpożarowe?
Wielu klientów sądzi, że drzwi przeciwpożarowe nie mogą być drewniane , ponieważ drewno jest łatwopalne. Jednak drzwi określane jako przeciwpożarowe drewniane nie są wykonane z litego drewna. Elementem drewnianym jest ramiak skrzydła i ościeżnica, natomiast wypełnienie stanowi płyta ognioodporna. Drzwi drewniane przeciwpożarowe sprawdzają się głównie w obiektach, w których pożądane są dodatkowe walory estetyczne, wizualne, np. w hotelach, biurach, obiektach użyteczności publicznej. Firma Stobrawa posiada w swojej ofercie zarówno modele standardowe jak i modele wykonywane na zamówienie indywidualne, z unikatowymi detalami i zdobieniami (można obejrzeć w galerii drzwi zabytkowych), ale spełniającymi wszystkie niezbędne parametry techniczne, chroniące przed rozprzestrzenianiem się ognia.