Aluminium w Architekturze
stolarka aluminiowa Stobrawa
Menu Zamknij

Jak wykonać prawidłowo pomiar przed zakupem drzwi przeciwpożarowych?

Jak wykonać prawidłowy pomiar przed zakupem drzwi przeciwpożarowych?

Drzwi przeciwpożarowe są wymagane we wszystkich budynkach komercyjnych i publicznych w celu ochrony pracowników, interesantów czy też mieszkańców przed rozprzestrzenianiem się ognia i dymu. Większość drzwi przeciwpożarowych jest instalowana jeszcze na etapie budowy, ale zdarzają się także przypadki, w których należy je zamontować w istniejących już budynkach. Może to być bardziej skomplikowany i kosztowny proces, dlatego ważne jest, aby dobrze zmierzyć otwory i prawidłowo wybrać wielkość drzwi.

W tym krótkim przewodniku przedstawimy Ci znaczenie najważniejszych parametrów niezbędnych podczas pomiaru, dzięki czemu unikniesz wielu błędów, które mogą się pojawić na etapie wyboru i montażu drzwi przeciwpożarowych.

Jak ważny jest prawidłowy pomiar otworów pod drzwi?

Od prawidłowego pomiaru otworów pod drzwi zależy wybór i zakup właściwych drzwi oraz sprawny przebieg całego montażu. Ostatecznie wiąże się z tym pozytywna lub negatywna opinia PSP, której efektem jest pozwolenie na użytkowanie budynku. Jeśli otwór zostanie niewłaściwie wymierzony, ościeżnice i skrzydła drzwiowe nie będą pasowały, co może przysporzyć niepotrzebnych nerwów, kosztów i wydłużenia się czasu realizacji.

Uwarunkowania prawne

Wymiary drzwi przeciwpożarowych określają przepisy techniczno - budowlane, jasno określając ich minimalną szerokość i wysokość (Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.) Zgodnie z 239 ust. 1 r.w.t. łączna minimalna szerokość drzwi w świetle przejścia powinna wynosić 0,9 m. Przy drzwiach stanowiących wyjścia ewakuacyjne z pomieszczenia, szerokość drzwi należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać w nim równocześnie. Bazując na doświadczeniu np. w ciągach komunikacyjnych klatek schodowych najczęściej stosowane są drzwi o szerokości 120cm,
w galeriach handlowych gdzie przebywa bardzo duża ilość osób montowane są drzwi szerokości 180cm.

Przepisy vel rzeczywistość

Na etapie doboru drzwi ppoż często pojawia się problem wyliczenia odpowiedniego otworu pod montaż drzwi ppoż. mimo iż znany jest wymagany prawem wymiar w świetle przejścia. Każdy producent oferuje odmienną konstrukcję drzwi dlatego nie ma jednoznacznego powiązania pomiędzy poszczególnymi wymiarami. Wyliczając szerokość otworu w murze należy uwzględnić tzw. luz montażowy. Jest to odległość między całkowitą zewnętrzną szerokością ościeżnicy a otworem w murze która w przypadku drzwi ppoż uzupełniamy zgodnie z właściwą dla danych drzwi Krajową Oceną Techniczną - zaprawą murarską lub pianą montażową ppoż.

Wymiary drzwi, jakimi parametrami się posługujemy?

Do określenia wymiarów drzwi posługujemy się kilkoma parametrami, wszystkie z nich mają znaczenie.

Co uwzględnić podczas pomiaru?

W przepisach ogólnych Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki, zawarty jest następujący zapis:
Dział I
§ 9. [Wymiary wymagane w rozporządzeniu]
1. Wymagane w rozporządzeniu wymiary należy rozumieć jako uzyskane z uwzględnieniem wykończenia powierzchni elementów budynku, a w odniesieniu do szerokości drzwi - jako wymiary w świetle ościeżnicy.
2. Grubość skrzydła drzwi po otwarciu nie może pomniejszać wymiaru szerokości otworu w świetle ościeżnicy.

Na etapie doboru drzwi ppoż należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze wymiar w świetle przejścia pokrywa się z wymiarem w świetle ościeżnicy. Wynika to między innymi z tego , że drzwi otwarte do kąta 90 pomniejszają zazwyczaj światło przejścia nawet o kilka centymetrów, ponieważ grubość skrzydła „wchodzi” w światło ościeżnicy. Należy również uwzględnić mocowane na drzwiach okucia, które pomniejszają światło przejścia o kolejne centymetry. W drzwiach przeciwpożarowych często mocowane są np. dźwignie przeciwpaniczne, czy samozamykacze, które ograniczają światło przejścia w drzwiach nawet o 10cm. Rysunki poniżej obrazują w jaki sposób kąt otwarcia drzwi i okucia wpływają na pomniejszenie światła przejścia.

Otwarcie skrzydła o kąt większy niż 90 nie zawsze jest możliwe. Dotyczy to sytuacji gdy skrzydło otwiera się bezpośrednio na ścianę, np. w korytarzu (ciąg komunikacyjny), albo w narożniku pomieszczenia.