Aluminium w Architekturze
stolarka aluminiowa Stobrawa
Menu Zamknij

Rozmowa z Ekspertem
HS vs. PSK

Nasz Ekspert
Tomasz Bęben
Kierownik Działu Aluminium firmy Stobrawa

Nie ulega wątpliwości, że drzwi przesuwne są wygodniejszym rozwiązaniem od tradycyjnych drzwi balkonowych, lecz nie to jest tematem naszego rozważania. Wiele osób stoi przed dylematem, który z dwóch najpopularniejszych systemów drzwi przesuwnych wybrać: HS czy PSK?

Zacznijmy od określenia czym są te tajemnicze skróty. HS to system drzwi podnoszono - przesuwnych, a PSK uchylno - przesuwnych. Co oznacza to w praktyce? W HS za pomocą ruchu klamką skrzydło najpierw się podnosi a następnie możemy je przesunąć, natomiast w drzwiach PSK skrzydło można zarówno przesunąć jak i uchylić

Ale to nie jedyna różnica między systemami?

Różnic jest więcej i mimo, że nie ma ich tak dużo to są znaczące. Przede wszystkim w drzwiach HS próg może być ukryty w podłodze. To bardzo wygodne rozwiązanie podczas codziennego użytkowania ponieważ niweluje możliwość potknięcia się i nie stanowi bariery architektonicznej. Istotne się to staje kiedy rozważamy zakup do domu gdzie przebywają małe dzieci, osoby starsze bądź poruszające się na wózku lub gdy zakup dotyczy lokalu usługowego. W tym przypadku wybór zawsze pada na HS tym bardziej, że mamy możliwość sterowania automatycznego otwieraniem i zamykaniem skrzydła.

Wspomniał Pan, że w drzwiach HS próg można ukryć w podłodze?

Tak, można całkowicie ukryć próg w podłodze. Rozwiązanie to wiąże się z tym, że trzeba wzmocnić i podeprzeć konstrukcję na całej szerokości drzwi przesuwnych.

Czy w tym wypadku, nie pojawia się ryzyko mostka termicznego w miejscu styku podłogi z tarasem?

W stosowanych przez nas rozwiązaniach jesteśmy w stanie uzyskać współczynnik przenikania ciepła Uw od 0,9 W/m²K. W systemie PSK gdzie występuje próg uzyskujemy podobny współczynnik przenikania ciepła.

Jaka jest praktyczna różnica w obsłudze drzwi HS i drzwi w systemie PSK?

W przypadku systemu HS drzwi poruszają się na łożyskowanych rolkach w specjalnych prowadnicach umieszczonych w zatopionym w podłodze progu. Natomiast w systemi PSK drzwi przesuwają się za pomocą wózków jezdnych. W praktyce, chcąc otworzyć HS podnosimy klamkę, drzwi lekko podnoszą się do góry, a następnie możemy je przesunąć za skrzydło stałe. Możemy w dowolnym miejscu zablokować klamką drzwi tworząc dowolnej szerokości przejście. Jest to istotne ponieważ wielkość drzwi tarasowych HS może być na prawdę spora. Możliwości produkcyjne sięgają nawet 6m. Oczywiście konsekwencją tego jest waga, drzwi mogą ważyć nawet 400 kg ale nie wpływa to w żaden sposób na komfort obsługi.
Drzwi PSK podczas otwierania najpierw lekko wyciągamy a następnie możemy je przesunąć. Zamykając drzwi, skrzydło stałe i ruchome tworzą jedną linię, inaczej niż w drzwiach HS gdzie skrzydło stałe jest cofnięte względem skrzydła ruchomego. Można powiedzieć, że w obydwu systemach codzienna obsługa nie wymaga wysiłku, jednak z doświadczenia mogę powiedzieć, że klienci którzy wcześniej mieli zamontowane drzwi PSK i wymienili na HS nie żałują wyboru mimo wyższych kosztów.

Z tego wynika, że wybierając system PSK nie poszalejemy aż tak bardzo?

Nie powiem, że ogranicza nas tylko wyobraźnia, ale tak, w systemie PSK nie uzyskamy tak smukłych ram i tak dużych powierzchni szklanych. Największe skrzydło w systemie uchylno-rozwiernym nie powinno przekraczać rozmiaru 150x250 cm. Nie oznacza to, że drzwi w systemie PSK są nieatrakcyjne lub mniej atrakcyjne, wszystko zależy od potrzeb użytkownika i stylu architektonicznego jaki chce uzyskać. Zdecydowanie polecamy system HS do budynków komercyjnych, bezprogowe przejście i możliwość maksymalnego doświetlenia pomieszczeń przemawia do inwestorów.

Co jeszcze ze względów praktycznych może przemawiać za wyborem drzwi tarasowych?

Drzwi w systemie PSK można uchylić aby przewietrzyć dom, jest to ważne dla osób, które mają zwierzęta, np. psa lub kota, wtedy mają pewność, że nie wymknie się niepostrzeżenie. Nie wyklucza to jednak decyzji o wyborze drzwi HS które można po prostu przesunąć o niewielką odległość by uzyskać wąski pas, który również umożliwi napływ świeżego powietrza.

Gdzie najczęściej stosujemy drzwi tarasowe?

Drzwi zarówno HS jak i PSK poza przejściem z pomieszczenia na taras czy balkon wykorzystujemy do zabudowy werandy, ogrodu zimowego i to zarówno do budynków komercyjnych jak i prywatnych. Dość istotne jest rozwiązanie dedykowane dla systemu HS z odprowadzeniem liniowym wody. Bardzo estetyczne i nie rzucające się w oczy.

Czy możemy jednoznacznie stwierdzić które rozwiązanie jest lepsze?

HS jest prostszy i łatwiejszy w użytkowaniu, ma większe możliwości konstrukcyjne i można zastosować większe przeszklenia.

Dziękuję za rozmowę

Również dziękuję

Przejdź porównania