Od 1 lipca 2024 r. instytucje publiczne znów mogą ubiegać się o środki inwestycyjne z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) – ruszyły nabory w programie FENX.01.01 Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. Pula środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w naborze konkurencyjnym wynosi pół miliarda, a w trybie niekonkurencyjnym – 400 milionów zł. Wnioski można składać do 30.09.2024 r.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił nabory na dofinansowanie projektów poprawy efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej wraz z instalacją odnawialnych źródeł energii (OZE).
W przypadku inwestycji w budynkach zabytkowych, do naboru mogą przystąpić państwowe jednostki budżetowe, szkoły wyższe, administracja rządowa oraz nadzorowane lub podległe jej organy i jednostki organizacyjne, w tym szpitale i przychodnie. W przypadku budynków mieszanych i nie będących zabytkami o dotacje mogą ubiegać się tylko państwowe jednostki budżetowe.
Dotacje będą przyznawane na inwestycje dotyczące m.in. ocieplenia budynków, wykorzystania technologii odzysku ciepła, przyłączenia do sieci ciepłowniczej, instalacji OZE, wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne oraz modernizacji systemów wentylacji i klimatyzacji.
Zakres przedsięwzięcia głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej budynku musi wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego i prowadzić do redukcji zużycia energii pierwotnej
Głęboka kompleksowa modernizacja energetyczna budynku obejmuje poniższe elementy, dopuszczone do finansowania w ramach wspartego przedsięwzięcia (jako wydatki kwalifikowalne):
a) ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu, w tym ścian zewnętrznych, podłóg, dachów i stropodachów, wymiana okien, drzwi zewnętrznych,
b) wymiana oświetlenia na energooszczędne,
c) przebudowa systemów grzewczych lub podłączenie bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła,
d) instalacja/przebudowa systemów chłodzących, w tym również z zastosowaniem OZE,
e) budowa i przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji,
f) zastosowanie automatyki pogodowej,
g) zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku,
h) budowa lub przebudowa wewnętrznych instalacji odbiorczych oraz likwidacja dotychczasowych nieefektywnych źródeł ciepła,
i) instalacja mikrogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby własne,
j) instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, jeśli to wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego,
k) instalacja indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej,
l) modernizacja instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
m) instalacja zaworów podpionowych i termostatów,
n) tworzenie zielonych dachów i tzw. „żyjących, zielonych ścian”.
https://www.gov.pl/web/nfosigw/900-mln-zl-na-termomodernizacje-budynkow-uzytecznosci-publicznej